Baltijas reģions ir kļuvis par vienu no daudzsološākajiem tehnoloģiju un fintech centriem Eiropā. Neskatoties uz salīdzinoši nelielo iedzīvotāju skaitu, šīs trīs valstis veiksmīgi adaptējušās mainīgajām digitālajām inovācijām un nozares vajadzībām, radot labvēlīgu vidi uzņēmējiem, investoriem un globāliem tehnoloģiju uzņēmumiem.
Sākot ar miljardu dolāru vērtiem jaunuzņēmumiem, piemēram, Skype, Bolt, Wise un Vinted, beidzot ar strauji augošu fintech nozari, Baltijas valstis pierāda, ka arī nelielas ekonomikas spēj veiksmīgi veicināt tehnoloģiju industrijas attīstību.
Igaunija – digitālās inovācijas priekšgalā
Igaunija bieži tiek uzskatīta par pasaules līderi digitālās uzņēmējdarbības jomā. Valsts, kurā dzīvo tikai 1,3 miljoni iedzīvotāju, ir viena no pirmajām, kas ieviesa e-pārvaldību, piedāvājot digitālās ID kartes, tiešsaistes balsošanu un valdības e-pakalpojumus, kas padara uzņēmējdarbības uzsākšanu un pārvaldīšanu neticami vienkāršu.
Viena no Igaunijas slavenākajām iniciatīvām ir 2014. gadā uzsāktā programma e-Residency, kas ļauj ārzemniekiem izveidot un pārvaldīt uzņēmumu Igaunijā pilnībā attālināti. Šī iniciatīva ir piesaistījusi vairāk nekā 100 000 uzņēmēju no vairāk nekā 170 valstīm, kā rezultātā ir izveidotas tūkstošiem jaunas kompānijas, piesaistīts liels finansējums un palielināti valsts ieņēmumi.
Tallinā, kas ir Igaunijas galvaspilsēta, atrodas plaukstoša jaunuzņēmumu ekosistēma, kas palīdz realizēt jaunas idejas ātrāk, vienkāršāk un veiksmīgāk. Pateicoties šiem jaunuzņēmumiem, Igaunijai ir izdevies piesaistīt miljoniem vērtas investīcijas, kas sekmē arī ekonomikas izaugsmi un attīstību.
Latvija – Fintech nozares epicentrs
Latvija pateicoties stratēģiskajai atrašanās vietai starp Rietumeiropu un Krieviju ir spējusi lieliski sevi pozicionēt kā piemērotāko reģionu jaunuzņēmumiem, kas vēlas paplašināties abos tirgos. Kā arī, valsts pārdomātā likumdošana ir spējusi piesaistīt dažus no nozares lielākajiem Fintech uzņēmumiem. Kā arī, valsts proaktīvi atbalsta uzņēmumus un dažādas inovācijas, sekmējot jaunuzņēmumu pieaugumu un finansējuma piesaisti reģionam
Rīga ir lieliska vieta digitālajiem uzņēmumiem, piedāvājot rentablu uzņēmējdarbības vidi, pasaules līmeņa talantus un piekļuvi starptautiskajiem tirgiem. Latvijā ir pārdomāti normatīvie regulējumi, kas uzņēmumiem atvieglo elektroniskās naudas (EMI) un maksājumu (PI) licenču iegūšanu Pēdējos gados Latvijā ir pieaugušas riska kapitāla investīcijas, fintech jaunuzņēmumiem saņemot ievērojamu atbalstu. Valsts ir pieņēmusi atvērto banku darbību, mudinot finanšu iestādes integrēties ar trešo pušu pakalpojumiem, lai nodrošinātu netraucētus darījumus.
Lietuva – globāls finanšu tehnoloģiju centrs
Lietuva pēdējo gadu laikā ir veiksmīgi sevi pozicionējusi kā digitālo finanšu, maksājumu un blokķēdes inovāciju centru. Lietuvas galvaspilsētā darbojās vairāki Fintech uzņēmumi, padarot Viļņu par vienu no lielākajām finanšu tehnoloģiju centiem Eiropas Savienībā. Pateicoties skaidrām reglamentējošām vadlīnijām un ātrajam licencēšanas procesam, valsts ir piesaistījusi arī lielus kriptovalūtu un blokķēdes jaunuzņēmumus, sekmējot arī ekonomisko atbalstu un veicinot nodarbinātību.
Tomēr, Fintech nav vienīgā nozare, kas strauji attīstās Lietuvā. Ir skaidri redzama izaugsme arī blokķēdes, mākslīgā intelekta un kiberdrošības jomā. Valstī aktīvi veido regulējošos noteikumus, kas ļauj uzņēmumiem veiksmīgi izstrādāt inovatīvus finanšu produktus.
Baltija ir kļuvusi par dinamisku tehnoloģiju un fintech centru, kas piesaista arvien vairāk inovāciju vadītu uzņēmumu un investīciju. Pateicoties uzņēmējdarbībai draudzīgai videi, progresīvai regulēšanai un augsti kvalificētam darbaspēkam, reģions ir kļuvis par ideālu vietu jaunuzņēmumu attīstībai. Turpinot strauji augt, Baltijas valstis arvien vairāk nostiprinās savu pozīciju kā viens no nozīmīgākajiem tehnoloģiju un fintech centriem pasaulē, veicinot jaunu uzņēmumu rašanos un inovāciju izaugsmi.