Darba tirgus pēdējos gados ir piedzīvojis būtiskas pārmaiņas, ko veicinājusi straujā tehnoloģiju attīstība un globālie notikumi, īpaši pandēmijas ietekme. Uzņēmumiem pielāgojoties jaunajai realitātei, attālinātais un hibrīddarbs ir kļuvis par neatņemamu darba vides sastāvdaļu. Tomēr pēc pandēmijas aktuāls paliek jautājums – vai attālinātais un hibrīddarbs kļūs par ilgtermiņa normu, vai tomēr uzņēmumi atgriezīsies pie biroja darba vides?
Kāpēc attālinātā darba modelis kļuva tik izplatīts?
Pirms pandēmijas attālinātais darbs lielākoties tika uzskatīts par privilēģiju, ko piešķīra neliels daudzums uzņēmumu, galvenokārt tehnoloģiju nozarē. Lielākā daļa uzņēmumu darbojās, pamatojoties uz pieņēmumu, ka darbinieku klātbūtne birojā ir būtiska produktivitātei, sadarbībai un efektīvai pārvaldībai. Tomēr globālā pandēmija 2020. gadā piespieda uzņēmumiem pārdomāt savu darbības modeli un notika laša pāreju uz attālinātu darbu dažādās nozarēs.
Praktiski vienas nakts laikā uzņēmumiem bija jāpielāgojas pilnībā attālinātam darbam.. Šī pāreja lieliski izgaismoja to, ka daudzus darbus var veikt tikpat efektīvi no mājām. Tā kā uzņēmumi novēroja produktivitāti un palielinājās darbinieku apmierinātību, arī pēc pandēmijas daudzi uzņēmumi turpināja strādā šādā modelī.
Daļa uzņēmumu ieviesa hibrīda darba modeli, apvienojot darbu birojā un attālināto darbu. Šīs pieejas mērķis bija panākt līdzsvaru starp elastību, pie kuras darbinieki bija pieraduši pandēmijas laikā, un strādāšanas no ofisa. Hibrīdie modeļi ļāva uzņēmumiem samazināt vairākas izmaksas, optimizēt biroja telpas un veicināt darbinieku apmierinātību.
Attālināta darba priekšrocības
Attālinātā un hibrīda darba modelis piedāvā vairākas priekšrocības gan darbiniekiem, gan uzņēmumiem.
- Elastība – viena no nozīmīgākajām priekšrocībām ir elastība, kas ļauj labāk plānotikdienu.
- Finanses – uzņēmumi var ietaupīt uz biroju ekspluatācijas izmaksām, savukārt darbiniekiem nav jātērē nauda, lai nokļūtu uz un no darba.
- Produktivitāte – pretēji sākotnējām bažām daudzi pētījumi liecina, ka attālinātie darbinieki lielākoties ir produktīvāki.
- Iespēja piesaistīt talantus no visas pasaules – uzņēmumi var pieņemt darbā darbiniekus no visas pasaules. Tas palielina daudzveidību un ļauj uzņēmumiem atrast augsti kvalificētus speciālistus.
- Vides ieguvumi – tā kā katru dienu mazāk cilvēku pārvietojas, ievērojami samazinās oglekļa emisija un sastrēgumi.
Attālināta darba izaicinājumi
Lai gan attālinātajam darbam ir vairākas priekšrocības, noteikti ir jāņem vērā arī izaicinājumi, ar ko uzņēmumi un darbinieki var saskarties:
- Komunikācija un sadarbība – komunikācija var kļūt sarežģītāka, tāpēc uzņēmumiem nepieciešams piedomāt pie dažādu rīku izmantošanas un skaidrām norādēm.
- Garīgā veselība – attālināts darbs var negatīvi ietekmēt garīgo veselību.
- Izaicinājumi veiktspējas uzraudzībā – darba devējiem var kļūt sarežģītāk novērtēt darbinieku produktivitāti un veiktspēju.
- Kiberdrošības riski – darbiniekiem piekļūstot uzņēmuma datiem no dažādām vietām un ierīcēm, palielinās drošības riski.
Nākotne – kāds darba modelis dominēs nākotnē?
Darbavietām turpinot attīstīties ir skaidrs, ka hibrīda un attālināta darba modelis nekur nepazudīs. Izplatīts noteikti būs hibrīda darba modelis, kas ļauj darbiniekiem strādāt attālināti dažas dienas nedēļā, vienlaikus ierodoties birojā. Hibrīdā darba pieeja piedāvā elastību, ko darbinieki novērtē, vienlaikus saglabājot būtisko mijiedarbību, kas nepieciešama. Tā kā arvien vairāk uzņēmumu pieņem šo modeli, šķiet, ka tas varētu kļūt par jaunu normu daudzās nozarēs, piedāvājot līdzsvarotu pieeju darbam, kas veicina gan autonomiju, gan komandas darbu.
Līdz ar nodarbinātības izmaiņām, digitālās inovācijas arī turpmāk spēlēs nozīmīgu lomu daudzās industrijās. Uzņēmumi arvien lielāku uzmanību pievērsīs darbinieku labklājībai, un biroja dizains tiks izstrādāts, pielāgojoties hibrīdmodeļa darbinieku vajadzībām. Visbeidzot, darbinieku digitālās prasmes būs augsti novērtētas, izvērtējot kandidātus vakancēm, jo uzņēmumi turpinās izmantot attālinātā darba struktūru un priekšrocības.